A distillation column is being used to separate a liquid mixture of ethanol (mor
ID: 1717824 • Letter: A
Question
A distillation column is being used to separate a liquid mixture of ethanol (more volatile) and water (less volatile).
A vapor mixture containing 89.0 mole% ethanol and the balance water enters the overhead condenser at a rate of 100 lb-mole/h. The liquid condensate has a density of 49.0 lbm/ft3, and the reflux ratio is 3 lbm reflux/lbm overhead product. When the system is operating at steady state, the tank collecting the condensate is half full of liquid and the mean residence time in the tank (volume of liquid/volumetric flow rate of liquid) is 10.0 minutes.
Determine the overhead product volumetric flow rate (ft3/min) and the condenser tank volume (gal).
Explanation / Answer
In a separetor's design process I use a rigorous method but we can use a quick inference that should help to find this two specific unknowns.
Qg = gas volumetric flow rate = Wg/pl
where:
Wg is the weigth og vapor mixture (lbm/hr)
pl = liquid density (lbm/ft3)
If 100 lbm/hr - 11%
X = 809.1 lbm/hr
Then,
Qg = (809.1lbm/hr) / (49lbm/ft3)
Qg = 16.51 ft3/hr
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
tank volume = 1/60 * Ql * Tr
where:
1hr takes 60 mins
Ql is the liquid flow rate
Ql = 100 lbm/hr / 49 (lbm/ft3)
Ql = 5.667*10^-4 ft3/min
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tr is the reflux time
tank volume = 1hr/60min * (2.04ft3/hr) * 10min
tank volume = 0.3401 ft3 * 7.48 gal/ft3 = 2.54412468 US Gallon
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.