Crude oil, with density = 850 kg/m63 and viscosity 2 10^-2 Pa s, flows steadily
ID: 1717828 • Letter: C
Question
Crude oil, with density = 850 kg/m63 and viscosity 2 10^-2 Pa s, flows steadily down a surface inclined theta = 30 degree below the horizontal in a film of thickness h = 2 mm. The velocity profile is given by u_1(x_2) g/mu(hx_2 - x^2_2/2) sin theta (Coordinate x_1 is along the surface and x_2 is normal to the surface). Plot the velocity profile. Determine the magnitude of the shear stress that acts on the surface. We can find the shear stress, tau through: tau = mu u/y = mu rho g(h - y)sin theta/mu =rho g sin theta(h - y) To find tau at the surface, we plug in y = 0 which gives:Explanation / Answer
shear Stress = viscosity * dU1 / dx2
= rho * g * (h - x2) * sin(theta)
= 850 * 9.8 * 2 * 10^-3 * sin(30) = 8.33 N/m^2
Matlab Code to plot
rho = 850;
g = 9.8;
h = 2*10^-3;
theta = pi/6;
mu = 0.02 ;
i=1;
for x2=0:0.0002:h
f(i) = rho*g*(h*x2 - x2^2/2)*sin(theta) / mu;
i = i+1;
end
plot(f)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.