Thermodynamics 1 problem: A 2-kg block of ice with an initial temperature of -30
ID: 1718239 • Letter: T
Question
Thermodynamics 1 problem:
A 2-kg block of ice with an initial temperature of -30°C is dropped into an insulated tank containing 10 kg of liquid water at an initial temperature of 20°C. The heat capacity of the solid ice is 2.03 kJ/kg-°C and the heat capacity of the liquid water is 4.18 kJ/kg-°C. The heat of fusion for water is 333.4 kJ/kg. Assume that all of these quantities are independent of temperature, and that the pressure is 1 bar.
(a) Determine the final phase of the water in the tank.
(b) Calculae the final temperature (°C) of the water in the tank.
Explanation / Answer
The process is irreversible
Heat lost by ice = heat gained by water
mCp( To - Ti ) = mCp (Ti - To)
2.03 (273 - 243 ) = 4.18 ( 293-To)
To = 278.44 Kelvin
To = 278.44 -273
To = 5.44 C ans
Water trying to cool
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.