A closed system of mass 2.0 IN- undergoes a constant pressure process from state
ID: 1718357 • Letter: A
Question
A closed system of mass 2.0 IN- undergoes a constant pressure process from state I to stale 2 with the following properties Kinetic and potential energy effects can be neglected. Determine Two (2.0) kg of air (M - 28.97 kg/kmol). modeled as an ideal gas. is confined to a closed container. The air undergoes an isothermal process (constant temperature) in which 50 kJ of heat arc transferred into the air from the surroundings. What is the change in internal energy, U. in kJ. of the air through this process? A refrigeration cycle operates with heat transfer rates of Q_m - 6500 Btu/hr and Q, 8000 Bt/hr. Calculate:Explanation / Answer
3) Work = P * change in volume = 60 * 2 * (7.82 - 4.434) * 12^3 = 58.510 kilopound feet
Heat transfer = 2 * (1121.4 - 815.12) + 58510 / 777.6488
= 687.8 BTU
4) Change in internal energy is zero in a isothermal process.
5) coefficient of performance = Qin / W = 6500 / (8000 - 6500) = 4.333
Power = W = 8000 - 6500 = 1500 BTU / hr or 0.5895 hp
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.