Consider the process of heat conduction through the bottom section of a 14-cm th
ID: 1718526 • Letter: C
Question
Consider the process of heat conduction through the bottom section of a 14-cm thick circular aluminum pan that is used to cook stew on top of an electric range. The 900W electric range is at 90% efficiency, and the diameter of the pan is 18cm. Assume that the pan cooks at a steady temperature of 108C with a constant thermal conductivity, k = 23.5 W/mK.
a) Develop an appropriate set of equations with respects to temperature, T(x), that can be used to model this heat transfer problem,
b) Solve this system of equations to obtain a solution for T(x) and plot it, and
c) Evaluate heat flux through the metal pan.
Explanation / Answer
the heat that enters is 900x0.9= 810 W
so conduction equation isgiven by:
Q=kA(T-T0)/x
810=23.5 * (1/4)*pi*((0.14)^2) *( T(x) - 108) / x
so we solve T (x)
a) T(x) = 2239.09 x + 108 [°C]
b)
c) Q= 23.5 * (1/4)*pi*((0.18)^2) *( T(x) - 108) / x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.