One end of the hollow aluminum shaft 120 cm (not 120 cm) long (Figure 2) is fixe
ID: 1718561 • Letter: O
Question
One end of the hollow aluminum shaft 120 cm (not 120 cm) long (Figure 2) is fixed, and the other end is connected to a gear with an outside diameter of d = 46 cm (not 40 cm) as shown. The gear is subjected to a tangential gear force of P = 42,446 N (not 45000 N). The shear modulus of the aluminum is G = 2 x 1010 Pa. What is the maximum shear stress in the shaft? (Use inner and outer shaft diameters provided on Figure 2) {Answer in MPa to 3 significant figures}.
40 cm diameter 120 cm D 7.5 cnm Do10 cm fixed F 45000 NExplanation / Answer
Maximum shear stress can be calculated as
max = torsion + direct
torsion = T r / J
direct = 2*V/A
= shear stress
T = twisting moment
r = distance from center to stressed surface in the given position
J = Polar Moment of Inertia of an Area
V = Direct Shear force
A= Area
Here
T = F*d'/2 = 42446 * 0.23
T = 9762.58 N-m
r = Do/2 = 5 cm = 0.05 m
J = 3.14*(D4o - D4i) / 32
J = 6.711*10-6 m4
torsion = 9762.58*0.05 / 6.711*10-6
torsion = 72.733*106 Pa = 72.733 MPa
A = 3.14* (Do2 - Di2) / 4 =3.436*10-3 m2
V = 42446 N
direct = 2*42446 / 3.436*10-3 = 24.706 MPa
max = torsion + direct =72.733+ 24.706
max = 97.439 MPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.