Consider a vapor-compression refrigeration cycle using R-134a as the refrigerant
ID: 1719104 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Mass flow rate = m = capacity of refregeration plant / h1 - h4
h1 at 200 kpa = 1443kj/kg from ph chart
h4 = 3660.2 kj /kg
Capacity of plant = 15 KW = 15 x60 Kj/min = 900 kj /min
capacity of plant in tons = 900 / 211 = 4.265 Tons of referegration
mass flow rate m = 900/ 1443.2 - 3660.2 = 0.46 kg /min
Coefficient of performance C.O.P = h1 -h4 / h2 - h1
From reeferegerant table h1 = 1786.4 kj /kg Delta h = 30.1 kj /kg
h2 = 1736.4 +30.1 = 1766 .4 kj /kg
COP = 1443.2-3660.2 / 1766.4-1443.2 =3.342
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.