Thermodynamics 1 Problem: A power cycle operates between a high temperature rese
ID: 1719130 • Letter: T
Question
Thermodynamics 1 Problem:
A power cycle operates between a high temperature reservoir at temperature of 1000°C and a low temperature reservoir at a temperature of 15°C For steady state operation the heat transfer rate from the high temperature reservoir to the power cycle working fluid is 1200 kJ/min. Heat is rejected from the power cycle working fluid to the low temperature reservoir at the rate of 500 kJmin. (a) Calculate the thermal efficiency of the power cycle. (b) Calculate the thermal efficiency for a reversible power cycle operating between the same low and high temperature reservoirsExplanation / Answer
Power Cycle
>> T1 = High Temperature = 1000 C = 1273 K
>> T2 = Low Temperature Reservoir = 15 C = 298 K
>> Q1 = Heat Transfer from High Temp. Reservoir to Power CYcle Working Fluid = 1200 KJ/min
>> Q2 = Heat Transfer from Power CYcle Working Fluid to Low Temp. Reservoir = 500 KJ/min
So, Work Done by Power Cycle, W = Q1 - Q2 = 1200 - 500 = 700 KJ/min
So, Efficiency of the cycle = W/Q1 = 700/1200 = 0.5833 = 58.33 % ......ANSWER....PART (a)...
Part (b).
Now Reversible Power Cycle will behave like Carnot Engine
So, Efficiency of Reversible Cycle = [ (T1 - T2)/T1 ] = [ 1 - (T2/T1) ] = 1 - 288/1273 = 0.7738 = 77.38 %
.........ANSSWER..........PART (b).....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.