A stepped brass shaft (G = 40 GPa) ABCD shown in Fig. 4 is fixed in both ends an
ID: 1719235 • Letter: A
Question
A stepped brass shaft (G = 40 GPa) ABCD shown in Fig. 4 is fixed in both ends and loaded by torques T1 - 400 Nm and T2 = 220 Nm at point B and C respectively. The segment AB and BC have a solid circular cross sections with 60mm and 40mm diameter respectively, and segement CD is a circular tube of outside diameter of d(out) = 50mm and d(in) = 30mm.(A) Determinethe maximum shear stresses in each segment of the shaft. (B) Determine the angle of twist of segment BC.
-d AB-60 mm Problem No. 4 (25%): d-40 mm -din= 30 mm A stepped brass shaft (G-40 GPa) ABCD shown in Fig. 4 is fixed in both ends and loaded by torques T 400 Nm and Tà- 220 Nm at point B and C respectively The segments AB and BC have a solid circular cross sections with 60 mm and 40 mm diameters respectively, and segment CD is a circular tube of outside diameter dout 50 mm and inside diameter d= 30 mm. (a) Determine the maximum shear stresses in each segment of the shaft. (b) Determine angle of twist of the segment BC dout 50 mm T1 -0.8 m 1.2m Fig. 4 FiExplanation / Answer
First use this equation to know the max shear stress in AB and CD :
S=Td/J
T is the momentum
d is the max distance
J is (1/4)piR^4
So for AB:
T1=400 Nm
J=(1/4)pi(30x10^-3)^4 = 6.36 x10^-7 m^4
d1=60/2=30 mm= 30x10^-3 m
S=(400)( 30x10^-3)/(6.36 x10^-7) = 1.88 x10^7 Pa= 18.86 MPa
For CD:
T2=220 Nm
d2=50/2=25 mm= 25x10^-3 m
J2=(1/4)pi(R^4) - (1/4)pi(r^4) = 2.67x10^-7 m^4
S=(220)(25x10^-3)/(2.67x10^-7) = 2.06 x10^7 Pa= 20 MPa
angle=TL/JG =
T=T1-T2= 400-220=180 Nm
L=0.8 m
G=40 x10^9 Pa
J=(1/4)piR^4 = (1/4)pi(20x10^-3)^4 = 1.25 x10^-7 m^4
angle=(180)(0.8)/(40 x10^9 )(1.25 x10^-7) = 0.0288 rad
good luck!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.