Specific enthalpy of superheated system at the pipe inlet h1=3172.63 kJ/kg and a
ID: 1719275 • Letter: S
Question
Specific enthalpy of superheated system at the pipe inlet h1=3172.63 kJ/kg and at the outlet h2=3172.93 kJ/kg
A certain horizontal pipe carries steam at an inlet pressure of P_1 = 265 kPa and temperature T_1 = 350 degree C. Some distance from the entrance, the steam is observed to have a pressure of P_2 = 250 kPa, while T_2 is unchanged. Calculate the work done in this process (you will commonly hear this referred to as "flow work"), using the usual convention that work done by the system is positive. Explain the nature and origin of this work. What is the underlying physical mechanism at work in this process?Explanation / Answer
solution
workdone by the process = enthalpy difference between inlet and outlet of the pipe
= h2 - h1
= 3172.93 - 3172.63
= 0.30 KJ / Kg
= 300 J / Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.