Estimate the concentration of collagen and hydroxyapatite (HA) in bone for a 20
ID: 171981 • Letter: E
Question
Estimate the concentration of collagen and hydroxyapatite (HA) in bone for a 20 year old and a 95 year old individual. Let E_20 year old = 20 GPa and E_95 year old = 15 GPa. Assume E_Collagon = 1 GPa and E_HA = 100 GPa for all age groups. Use discrete models for the bone with elastic collagen and HA components. Since you don't know the precise organization of these components, calculate a range by modeling these elements in parallel and series orientation. a) Parallel discrete model orientation. b) Series discrete model orientation.Explanation / Answer
If Ecollagen = 1 GPa
To count the Collagen concentration we use following formula:
C= [10 x Ecollagen/E] x1/100
Where E is Bone Elastic Modulus or Young's modulus of body,
For 20 year old person Concentration of collagen C= [10/20] x1/100= 0.5%
For 95 year old person, Concentration of collagen C= [10/15] x1/100= 0.7%
To count the Hydroxyapatite concentration we use following formula
C= [10 x EHA/ E] x 1/100
For 20 year old person Concentration of Hydroxyapatite C= [10x100/20] x1/100= 50%
For 95 year old person Concentration of Hydroxyapatite C= [10x100/15] x1/100= 67%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.