Force of a Baseball Swing. A baseball has mass0.145 kg. (a) If the velocity of a
ID: 1721777 • Letter: F
Question
Force of a Baseball Swing. A baseball has mass0.145 kg. (a) If the velocity of a pitched ball has amagnitude of 46.0 m/s and the battedball's velocity is 57.0 m/s in theopposite direction, find the magnitude of the change in momentum ofthe ball and of the impulse applied to it by the bat.1 kg·m/s (change in momentum)
2 kg·m/s (impulse)
(b) If the ball remains in contact with the bat for 2.00 ms, findthe magnitude of the average force applied by the bat.
3 N (a) If the velocity of a pitched ball has amagnitude of 46.0 m/s and the battedball's velocity is 57.0 m/s in theopposite direction, find the magnitude of the change in momentum ofthe ball and of the impulse applied to it by the bat.
1 kg·m/s (change in momentum)
2 kg·m/s (impulse)
(b) If the ball remains in contact with the bat for 2.00 ms, findthe magnitude of the average force applied by the bat.
3 N
Explanation / Answer
(i) Change in momentum,p = m(v - u) = 0.145 kg x(-57-46)m/s = - 0.145x103 kg.m/s Magnitude of p = 14.935kg.m/s (ii) Impulse, I = F.t = p = 14.935 kg.m/s (iii) Force, F = p/t = 14.935/2x10-3 = 7467 N = 7467 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.