The Sun appears to move across the sky because the Earth spinson its axis. To a
ID: 1722077 • Letter: T
Question
The Sun appears to move across the sky because the Earth spinson its axis. To a person standing on the Earth, the Sun subtends anangle of sun= 9.28 x10 -3 rad. How muchtime in seconds does it take for the Sun to move a distance equalto its own diameter? Book answer: 128 s thanks. The Sun appears to move across the sky because the Earth spinson its axis. To a person standing on the Earth, the Sun subtends anangle of sun= 9.28 x10 -3 rad. How muchtime in seconds does it take for the Sun to move a distance equalto its own diameter? Book answer: 128 s thanks.Explanation / Answer
you know that it takes 1 day for the sun to "move" 360degrees (2 radians) around the earth, which is60*60*24=86400 seconds. the angle that the sun subtends is 9.28E-3/2=.00148 of arevolution. find the time it takes to travel this distance:.00148*86400=127.9 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.