A firefighter with a weight of 702 N slides down a vertical pole with anaccelera
ID: 1722356 • Letter: A
Question
A firefighter with a weight of 702 N slides down a vertical pole with anacceleration of 2.97 m/s2, directed downward. (a) What are the magnitude and direction of the vertical force (useup as the positive direction) exerted by the pole on thefirefighter?______ N
(b) What are the magnitude and direction of the vertical force (useup as the positive direction) exerted by the firefighter on thepole?
_______ N (a) What are the magnitude and direction of the vertical force (useup as the positive direction) exerted by the pole on thefirefighter?
______ N
(b) What are the magnitude and direction of the vertical force (useup as the positive direction) exerted by the firefighter on thepole?
_______ N
Explanation / Answer
a) mass of man is m=702/9.8 =71.6 We have friction in the system. Using newtons laws ofmotion: mg -Friction force = ma Friction =702- 71.6*2.97 =489.3 N This is the force applied by pole to the firefigtherb) this is simply weigth of person = 702 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.