15. A 750 kg elevator starts fromrest. It moves upward for 3.50 s withconstant a
ID: 1722382 • Letter: 1
Question
15. A 750 kg elevator starts fromrest. It moves upward for 3.50 s withconstant acceleration until it reaches its cruising speed, 1.75m/s.(a) What is the average power of the elevatormotor during this period?
1 W
(b) How does this power compare with the motor power when theelevator moves at its cruising speed?
Pcruising = 2 W (a) What is the average power of the elevatormotor during this period?
1 W
(b) How does this power compare with the motor power when theelevator moves at its cruising speed?
Pcruising = 2 W
Explanation / Answer
mass m = 750 kg Initial velocity u = 0 time t= 3.5 s cruing speed v = 1.75 m / s (a). the average power of the elevator motor during thisperiod = work / time = [ ( 1/ 2) m [ v^2 - u ^ 2 ] ] / t = 328.125 watt (b). the motor power when the elevator moves at its cruisingspeed = mg v = 12862.5 wattRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.