A 350 g Stone is swung in a circular path on a 60 cm length ofString and in a Ve
ID: 1722471 • Letter: A
Question
A 350 g Stone is swung in a circular path on a 60 cm length ofString and in a Vertical Plane. The Tangential Velocity at thebottom of the circle is 7.2 m/sHint... This is a Partial Energy problem
A. What is the Tension in the String at the Bottom of theCircle?
B. what is the Tangential speed of the stone at the top ofthe circle?
C. What is the Tension in the String at the top of the Circle
D. What is the Minimum Speed for the stone at the top of the circlesuch that the string will not collapse?
Please show all work and Formulas used to get the answer. Thankyou
Explanation / Answer
mass of stone m = 350 g= 0.35 kglength of th estring L = 60 cm =0.6 m The Tangential Velocity at the bottom of the circle v = 7.2 m/s
A. the Tension in the String at the Bottom of the Circle = mg + (mv ^ 2 / r )
B. the Tangential speed of the stone at the top of thecircle v ' = ? from law of conservation of energy , energy atbottom = energy at top ( 1/ 2) m v ^ 2 = ( 1/ 2) m v ' ^ 2 + mg ( 2L ) Sinceradius = L v ^ 2 = v ' ^ 2 + 4gL from this v ' = [ v ^ 2 -4gL ]
C. the Tension in the String at the top of the Circle = m v '^ 2 - mg
D. the Minimum Speed for the stone at the top of the circlesuch that the string will not collapse V = [ L g ]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.