A block of mass 2.5 kg starting from rest falls a verticaldistance of 75 cm befo
ID: 1722476 • Letter: A
Question
A block of mass 2.5 kg starting from rest falls a verticaldistance of 75 cm before striking a vertical coiled spring. As aresult of this contact the spring is compressed a distance X fromits original length when the block comes momentarily to rest. TheSpring constant for the Spring is 4000N/mA. What is the Distance X that the Spring is compressed?
B. After the block is momentarily at rest, the spring will returnto its equilibrium position and eject the block back into the air.What is the Speed of the Block when it is a distance of 50 cm abovethe end of the spring?
Please show all work and formulas used to get the answer. Thankyou
Explanation / Answer
Given that the mass ofblock is m = 2.5 kg Initial heightabove spring is h = 75 cm = 0.75 m Spring constant is k =4000 N/m --------------------------------------------------------------------------- Apply conservation of energy at the height h andat compressed length X from equllibrium position mgh = (1/2)kX2 - mgX X2 - 2gX / k -2gh /k =0 X2 - (0.0049 ) X -0.00367 = 0 Then we get X = 0.063 m Apply conservation of energy at compressedlength X from equllibrium position (1/2)kX2 = (1/2)mV2 +mgxV = ( kX2 / m - 2gx )
=-------- m/s Then the velocity at the height h =0.5 m is (1/2)kX2 = (1/2)mV2 +mgx
V = ( kX2 / m - 2gx )
=-------- m/s (1/2)mV2 = mgh +(1/2)mu2 V2 = 2gh + u2 slovefor u = ---------- m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.