A spring of negligible mass stretches 3 cm from its relaxed lengthwhen a force o
ID: 1722612 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3 cm from its relaxed lengthwhen a force of 8.0 N is applied. A0.4 kg particle rests on a frictionlesshorizontal surface and is attached to the free end of the spring.The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cmand released from rest at t = 0. (a) What is the forceconstant of the spring?1 N/m
(b) What are the angular frequency (), thefrequency, and the period of the motion? angular frequency 2 rad/s frequency 3 Hz period 4 s
(c) What is the total energy of the system?
5 J
(d) What is the amplitude of the motion?
6 cm
(e) What are the maximum velocity and the maximum acceleration ofthe particle? maximum velocity 7 m/s maximum acceleration 8 m/s2
(f) Determine the displacement, x, of the particle fromthe equilibrium position at t = 0.500 s.
9 cm
(g) Determine the velocity and acceleration of the particle whent = 0.500 s.
velocity 10 m/s acceleration 11 m/s2 angular frequency 2 rad/s frequency 3 Hz period 4 s
Explanation / Answer
a. Springconstant k = forceapplied / extensionproduced = 8.0 /0.03 = 266.67 N/m b. Angularfrequency = (k/m) = (266.67/0.40) = 25.82 rad/s Freuqncy f = /2 = 25.82/ 2 *3.14 = 4.11 Hz Period T = 1/f = 1/4.11 = 0.243 s c. Totalenergy E = (1/2)* m * 2 *A2, A = Amplitude = 0.05 m E = 0.5* 0.4 * 25.822 *0.052 = 0.333 J d. Amplitude A = Maximumdisplacement = 5.00cm = 0.05 m e. Maximumvelocity vmax = * A = 25.82 *0.05 = 1.291 m/s Maximumacceleration max = -2 * A = -25.822 *1.291 = -33.33 m/s2 -ve sign indicates thatthe acceleration is directed towards the origin. f. Equation of motionis x = A * sin( * t + ) here = initialphase = 900 asthe particle starts at one extreme x = 0.05* sin (25.82 *0.50 + 900) = 0.05* cos 12.91 = 0.0471m = 4.71 cm g. Velocity v = * A * cos (t +) = 25.82 * 0.05 * cos(25.82 *0.5 + 900) v = 0.435 m/s Accleration = -2 * x = -25.822 *0.0471 = - 31.40 m/s2 -ve sign indicates thatthe acceleration is directed towards the origin. f. Equation of motionis x = A * sin( * t + ) here = initialphase = 900 asthe particle starts at one extreme x = 0.05* sin (25.82 *0.50 + 900) = 0.05* cos 12.91 = 0.0471m = 4.71 cm g. Velocity v = * A * cos (t +) = 25.82 * 0.05 * cos(25.82 *0.5 + 900) v = 0.435 m/s Accleration = -2 * x = -25.822 *0.0471 = - 31.40 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.