A755 N diver drops from a board 10m above the water\'s surface. Findthe diver\'s
ID: 1722617 • Letter: A
Question
A755 N diver drops from a board 10m above the water's surface. Findthe diver's speed just before striking the water.
I amconfused as to what 755 N represents (if it's his mass, how can Iconvert it into kg?) and also as to which formulae to use. I feellike I could just use vf2 = vi2 + 2ay,but we are learning about potential and kinetic energy and areusing formulae like Mechanical energyinitial =Mechanical energyfinal, Kinetic energy = 1/2mv2. Is there another way to do this problem usingformulae for PE and KE?
Please show step by step solution and all formulae used
Explanation / Answer
. 01. PE = Potential energy =(mass)*(acceleration)*(height) 02. KE = Kinetic energy =(1/2)*(mass)*(velocity2) . 03. Calculate the mass of the diver: 04. m = (755 Newtons)/(9.8m/s2) = 77.0408 kilograms 05. PE = (755 Newtons)*(10 meters) = 7550Joules 06. KE = (1/2)*(77.0408 kilograms)*v2 07. Set KE = PE and solve for v 08. (1/2)*(77.0408kg)*v2 = 7550 Joules 09. v = { (7550Joules)*(2)/(77.0408 kg) }(1/2) = 14.00 meters/second . 07. Set KE = PE and solve for v 08. (1/2)*(77.0408kg)*v2 = 7550 Joules 09. v = { (7550Joules)*(2)/(77.0408 kg) }(1/2) = 14.00 meters/second .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.