An athlete swings a 4.90 kg ballhorizontally on the end of a rope. The ball move
ID: 1722641 • Letter: A
Question
An athlete swings a 4.90 kg ballhorizontally on the end of a rope. The ball moves in a circle ofradius 0.670 m at an angular speed of0.460 rev/s. (a) What is the tangential speed of theball?1 m/s
(b) What is its centripetal acceleration?
2 m/s2
(c) If the maximum tension the rope can withstand before breakingis 105 N, what is the maximum tangentialspeed the ball can have?
3 m/s (a) What is the tangential speed of theball?
1 m/s
(b) What is its centripetal acceleration?
2 m/s2
(c) If the maximum tension the rope can withstand before breakingis 105 N, what is the maximum tangentialspeed the ball can have?
3 m/s
Explanation / Answer
Tagential speed V = R = 0.67 x0.46 rev /s ( 2 rad / 1 rev) = 1.9364m/s Centripetal acceleraion a = V2 /R =(1.9364m/s)2 / 0.67 = 5.597m/s2 The angle made with the vertical is tan = ( V2 /Rg) = tan-1[(1.9364)2 /0.67 (9.8) ] = 29.73o maximum tangential speed from the equation The angle made with the vertical is tan = ( V2 /Rg) tan = ( V2 /Rg) = tan-1[(1.9364)2 /0.67 (9.8) ] = 29.73o maximum tangential speed from the equation T sin = m V2/ R V = [ RTsin / m ] = 2.6683m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.