Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A projectile proton with a speed of 550m/s collides elastically with a target pr

ID: 1722672 • Letter: A

Question

A projectile proton with a speed of 550m/s collides elastically with a target proton initially at rest.The two protons then move along perependicular paths, with theprojectile path at 30° from the original direction. (a) What is the speed of the target protonafter the collision?
1 m/s

(b) What is the speed of the projectile proton after thecollision?
2 m/s (a) What is the speed of the target protonafter the collision?
1 m/s

(b) What is the speed of the projectile proton after thecollision?
2 m/s

Explanation / Answer

v = 550 m/s, = 30o find: the speed of the target proton vt the speed of the projectile proton vt note vt and vp are perpendicular to eachother, in the direction of vp: mvcos = mvp (momentum conservation) vp = vcos = 476 m/s in the direction of vt: mvsin = mvt (momentum conservation) vt = vsin = 275 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote