The figure shows two springs( k 1 = 10 N/mand k 2 = 20 N/m) attachedto a block t
ID: 1722739 • Letter: T
Question
The figure shows two springs(k1 = 10 N/mand k2 = 20 N/m) attachedto a block that can slide on a frictionless surface. In the block'sequilibrium position, the left spring is compressedby x1 = 3.0 cm. part A: By how much is the right springcompressed? (cm) Part B: What is the net force on the block ifit is moved 10 cm to the right of its equilibrium position?(N) part A: By how much is the right springcompressed? (cm) Part B: What is the net force on the block ifit is moved 10 cm to the right of its equilibrium position?(N) Part B: What is the net force on the block ifit is moved 10 cm to the right of its equilibrium position?(N)Explanation / Answer
the force exerted on the block from the right side F = kx and the force on the left side of the block = k'x' at equilibrium both the forces are equal kx = k'x' plugging the known values in above relation we cansolve for compression in the right spring placed . The net force on the block when it is moved 10cmright Fnet =k'(x'-10)-(kx+10)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.