A 46.0 kg child takes a ride on a Ferriswheel that rotates four times each minut
ID: 1722889 • Letter: A
Question
A 46.0 kg child takes a ride on a Ferriswheel that rotates four times each minute and has a diameter of17.0 m. (a) What is the centripetal acceleration of thechild?1 m/s22--Direction--tangent to the pathtoward the center of the pathaway from the center of the path
(b) What force (magnitude and direction) does the seat exert on thechild at the lowest point of the ride? magnitude 3 N direction 4° (from upward)
(c) What force does the seat exert on the child at the highestpoint of the ride? magnitude 5N direction 6° (from upward)
(d) What force does the seat exert on the child when the child ishalfway between the top and bottom? magnitude 7 N direction 8° (from upward) (a) What is the centripetal acceleration of thechild?
1 m/s22--Direction--tangent to the pathtoward the center of the pathaway from the center of the path
(b) What force (magnitude and direction) does the seat exert on thechild at the lowest point of the ride? magnitude 3 N direction 4° (from upward)
(c) What force does the seat exert on the child at the highestpoint of the ride? magnitude 5N direction 6° (from upward)
(d) What force does the seat exert on the child when the child ishalfway between the top and bottom? magnitude 7 N direction 8° (from upward) magnitude 3 N direction 4° (from upward)
Explanation / Answer
mass m = 46 kg diameter d = 17 m radius r = 8.5 m centripetal accleration a = 1.49 m / s ^ 2 (b ) . magnitude of force = mg + ma = 450.8 + 68.54 = 519.34 N towards the center So, required angle = 0 degrees (c). magnitude of force = mg - ma = 382.26 N it act away from the center So, angle = 0 degreesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.