500 km/s experiences a magneticforce of 0.00320 nN vertically downward. Find the
ID: 1723140 • Letter: 5
Question
500 km/s experiences a magneticforce of 0.00320 nN vertically downward. Find themagnitude of the weakest magnetic field required to produce thisforce.PART B
An electron moves in a uniform, horizontal 2.10-T magnetic field that istoward the west. What must the magnitude of the minimum velocity ofthe electron be so that magnetic force on it will be 4.60pN, vertically upward? What is the direction of the minimalvelocity?
2.10-T magnetic field that istoward the west. What must the magnitude of the minimum velocity ofthe electron be so that magnetic force on it will be 4.60pN, vertically upward? What is the direction of the minimalvelocity?
Explanation / Answer
Charge q = 8 e = 8 * 1.6 * 10 ^ -19 C speed v = 500* 10 ^ 3 m / s force F = 0.0032* 10 ^ -9 N we know F = Bvq from this magnetic field B = F / vq = 5 T (B). magnetic field B = 2.1 T force F = 4.6 * 10 ^ -12 N charge of electron q = 1.6 * 10 ^ -19 C we know F = Bvq from this minimum velocity v = F / Bq =1.369 * 10 ^ 7 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.