This problem is really kicking my butt. I\'ve tried twice, but to noavail. I\'m
ID: 1723142 • Letter: T
Question
This problem is really kicking my butt. I've tried twice, but to noavail. I'm sure my process somewhere is wrong, but I'm not surewhere..... i got the volume of the cylinder to be 5.67m3though that may be incorrect, I used 10cm as cylinder height. Iended up with the equation 1000kg/m3 x5.6745m3 x 9.8 m/s2 ........ please help mefigure this one out.A cylindrical metal can with a radius of 4.25 cm is floatingupright in water. A rock is placed in the can, causing it to sink0.0238 m deeper into the water. What is theweight of the rock?
Explanation / Answer
radius=0.0425 m volume of water displaced when it sunk 0.0238 mdeeper=*0.04252*0.0238=1.35*10-4m3 density of water=1000 kg/m3 mass of waterdisplaced=density*volume=1000*1.35*10-4=0.135 kg weight of the rock=weight of water displaced=0.135*9.8=1.324kg(ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.