A 5 kg. weight is pushed up a 30º incline for 10.0m with a 98.0 N force parallel
ID: 1723427 • Letter: A
Question
A 5 kg. weight is pushed up a 30º incline for 10.0m with a 98.0 N force parallel to the plane. What is the velocity of the weight (finalvelocity) after having been pushed the 10.0m? µk = 0.1
Solve via Energy methods first, and by Newton's Lawssecond.
A 5 kg. weight is pushed up a 30º incline for 10.0m with a 98.0 N force parallel to the plane. What is the velocity of the weight (finalvelocity) after having been pushed the 10.0m? µk = 0.1
Solve via Energy methods first, and by Newton's Lawssecond.
Explanation / Answer
Given that the mass of body is m = 5 kg angle of inclination is = 30o Distance traveled is s = 10 m Applied force is F = 98.0 N -------------------------------------------------------- work energy theorem work done by net force is equal tochange in kinetic energy F*s - mg sin*s - mg cos*s = (1/2)mV2 -(1/2)mu2 F*s - mg sin*s - mg cos*s =(1/2)mV2 - 0 then we getV = -------- m/s This is the final velocity of the body
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.