You are driving down a road at a constant speed of 17.8 m/sand another car drive
ID: 1723591 • Letter: Y
Question
You are driving down a road at a constant speed of 17.8 m/sand another car drives toward you. (The other car is in the otherlane, but you can ignore the slight lateral difference in the pathsand treat the problem as if the car drives directly toward you. Orelse assume that you are foolishly playing "chicken" and itis driving directly toward you.) The other car hasa constant speed of 20.1 m/s from the viewpoint of someonestanding by the side of the road. If you sound your horn at455 Hz, what frequency do the people in the other carhear?Explanation / Answer
Given v = 17.8 m / s v ' = 20.1 m/ s Speed of sound V = 343 m / s Actual frequency f = 455 Hz Frequency do the people in the other car hear f ' = [ (V+ v ' ) / ( V - v ) ] f =[ ( 343+20.1) / ( 343-17.8) ] 455 = [363.1 / 325.2] 455 = 508.02 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.