A pilot of mass m in a jet aircraft executes a\"loop-the-loop\" maneuver as illu
ID: 1723668 • Letter: A
Question
A pilot of mass m in a jet aircraft executes a"loop-the-loop" maneuver as illustrated in Figure 5.14a. Theaircraft moves in a vertical circle of radius 2.68 km at aconstantspeed of 240 m/s.a. Calculatethe force on the pilot causing the centripetal acceleration if theaircraft is midway up the loop as in Figure 5.14a. Express youranswer in units of mg.
a. Calculatethe force on the pilot causing the centripetal acceleration if theaircraft is midway up the loop as in Figure 5.14a. Express youranswer in units of mg.
Explanation / Answer
radius r= 2.68 km = 2680 m speed v = 240 m / s force at any point is F = mg cos + ( mv ^ 2 / r) At midway = 90 degrees So, force F = mg cos 90 + ( mv ^ 2 / r ) = mg * 0+ m [ 240 ^ 2 / 2680 ] = 21.49 m = ( 21.49 m / 9.8 ) * 9.8 = ( 2.193 m ) g Since g = 9.8 m / s ^ 2 = 2.193 mgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.