A 3.0Kg block is on a horizontal surface.The block is at restwhen , At t=0 , a f
ID: 1723697 • Letter: A
Question
A 3.0Kg block is on a horizontal surface.The block is at restwhen , At t=0 , a force P=12N acting parallel to the surface isapplied to the block causing it to accelerate. The coefficient ofkinetic friction between the block and the surface is 0.20 . Atwhat rate is the force p doing work on the block at t=2.0s? A 3.0Kg block is on a horizontal surface.The block is at restwhen , At t=0 , a force P=12N acting parallel to the surface isapplied to the block causing it to accelerate. The coefficient ofkinetic friction between the block and the surface is 0.20 . Atwhat rate is the force p doing work on the block at t=2.0s?Explanation / Answer
m = 3.0 kg, P = 12 N, = 0.20, t = 2.0 s, find the rate of Pdoing work. net force = P - mg acceleration a = P/m - g = 2.04 m/s2 velocity v = a*t = 4.08 m/s the rate = P*v = 49 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.