A model airplane with a mass of 0.749 kgis tethered by a wire so that it flies i
ID: 1723770 • Letter: A
Question
A model airplane with a mass of 0.749 kgis tethered by a wire so that it flies in a circle 29.2 m in radius. The airplane engine provides a netthrust of 0.804 N perpendicular to thetethering wire. (a) Find the torque the net thrust producesabout the center of the circle.1 N·m
(b) Find the angular acceleration of the airplane when it is inlevel flight.
2 rad/s2
(c) Find the linear acceleration of the airplane tangent to itsflight path.
3 m/s2 (a) Find the torque the net thrust producesabout the center of the circle.
1 N·m
(b) Find the angular acceleration of the airplane when it is inlevel flight.
2 rad/s2
(c) Find the linear acceleration of the airplane tangent to itsflight path.
3 m/s2
Explanation / Answer
mass m = 0.749 kg radius r = 29.2 m thrust T = 0.804 N (a).The torque the net thrust produces about the center of thecircle = T r =23.4768 N m (b). we know = I from this the angular acceleration of the airplane when it isin level flight = / I where I = moment of inertia = mr ^ 2 = 638.62 kg m ^ 2 So, = 0.03676 rad / s ^ 2 (c). the linear acceleration of the airplane tangent to itsflight path = r = 1.073 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.