A spring k=200N/m is suspended with its upper end supportedfrom a ceiling . With
ID: 1723916 • Letter: A
Question
A spring k=200N/m is suspended with its upper end supportedfrom a ceiling . With the spring hanging in its equilibriumconfiguration, an object mass=2.0Kg is attached to the lower endand released from rest.Whatis the speed of the object after it has fallen4.0cm? A spring k=200N/m is suspended with its upper end supportedfrom a ceiling . With the spring hanging in its equilibriumconfiguration, an object mass=2.0Kg is attached to the lower endand released from rest.Whatis the speed of the object after it has fallen4.0cm?Explanation / Answer
initial grav potential energy = final springpotential energy + final kinetic energy . m g h = (1/2) kx2 + (1/2) m v2 . 2.0 * 9.80 * 0.04 = (1/2)* 200 * 0.042 + (1/2) * 2.0 *v2 . 0 .784 = 0.16 + v2 . v2 = 0.624 v = 0.790 m/s is the speed of theobject . v2 = 0.624 v = 0.790 m/s is the speed of theobjectRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.