Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a man bring to work a 5.7kg box of decorations. Being lazy and tired, when he re

ID: 1723940 • Letter: A

Question

a man bring to work a 5.7kg box of decorations.  Being lazy and tired, when he reaches the ramp outsideof his office, he attaches a (massless) rope to the box and drags it up the incline.  a) if he pulls at the 22.62 degree angle and the coefficient of static friction between the box and the ramp is .42, what is th minimum force does he must apply in order to make the box slide? b) after pulling long enough to get the box going 3.4 m/s, he lets go of the rope.  If the coefficient of kinetic friction between the box and the ramp is .2, how long does it take the box to stop?  Please be my lifesaver..I need it urgent..

Explanation / Answer

a) if he pulls at the 22.62 degree angle and the coefficient ofstatic friction between the box and the ramp is .42, what is thminimum force does he must apply in order to make the boxslide? force=mg(sin22.62+0.42cos22.62)=43.13N b) After pulling long enough to get the box going 3.4m/s, he letsgo of the rope. If the coefficient of kinetic frictionbetween the box and the ramp is .2, how long does it take the boxto stop? stoppingdistance=0.5*5.7*9.8*3.4*3.4/0.2*5.7*9.8*cos22.62=31.31m hence stopping time=3.4*3.4/2*31.31=0.1846sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote