A spring loaded toy gun is used to shoot a ball of mass m=150kg straight up in t
ID: 1724097 • Letter: A
Question
A spring loaded toy gun is used to shoot a ball of mass m=150kg straight up in the air. The spring has a spring constant k=667 N/m. If the spring is compressed a distance of 25.0 cm. from its equilibrium position y=0 and then released, the ball reaches a maximum height of hmax(measured from the equilibrium position of the spring). There is no air resistence and the ball never touches the inside of the gun. Assume the all movement occurs in a straight line up and down along the y-axis. Fin fm the muzzel velocity of the ball.Explanation / Answer
Given that the mass of ball is m =150 kg Spring constant is k = 667 N/m compressed length is x = 25 cm = 0.25m ----------------------------------------------------------- Apply conservation of energy at the compressedposition and at maximum height hmax ( about equilibriumposition) (1/2)kx2 - m*g*x = m*g*hmax Then we gethmax = -------m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.