A steel ball ( 66.45 g) located 103.15 cm above the ground isshot in the horizon
ID: 1724220 • Letter: A
Question
A steel ball ( 66.45 g) located 103.15 cm above the ground isshot in the horizontal direction. It travels 306.5 cm in thehorizontal direction before it hits the ground. Calculate themomentum of the steel ball in the horizontal direction. I got this question wrong on my homework. I don't understandhow to do it. Please help.. A steel ball ( 66.45 g) located 103.15 cm above the ground isshot in the horizontal direction. It travels 306.5 cm in thehorizontal direction before it hits the ground. Calculate themomentum of the steel ball in the horizontal direction. I got this question wrong on my homework. I don't understandhow to do it. Please help..Explanation / Answer
Vertical motion of ball is independent of horizontal motion,but their time are same.
Height h = uy * t + (1/2) * g *t2
103.15 = 0 * t + 0.5 * 980 *t2
t = sqrt (103.15 / 490) = 0.4588s
Horizontal velocity ux = horizontal distance / time =306.50 / 0.4588 = 668.05 cm/s
Horizontal component of momentum px = m* ux = 66.45 * 668.05 = 4.439 * 104g-cm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.