A wheel 2.00 m in diameter lies in a vertical plane androtates with a constant a
ID: 1724393 • Letter: A
Question
A wheel 2.00 m in diameter lies in a vertical plane androtates with a constant angular acceleration of 4.00rad/sec2. The wheel starts at rest at t=0, and theradius vector of point P on the rim makes an angle of 57.3 degreeswith the horizontal at this time. At t=2.00 s, find: a) the angular speed of their wheel b) the linear speed and acceleration of the point P c) the angular position at point P. A wheel 2.00 m in diameter lies in a vertical plane androtates with a constant angular acceleration of 4.00rad/sec2. The wheel starts at rest at t=0, and theradius vector of point P on the rim makes an angle of 57.3 degreeswith the horizontal at this time. At t=2.00 s, find: a) the angular speed of their wheel b) the linear speed and acceleration of the point P c) the angular position at point P.Explanation / Answer
Initial angularspeed 0 = 0, angularaccleration = 4.00 rad/s2, time t = 2.00s, radius r = 2.00m Final angularspeed = , Finalposition = , Initialposition 0 = 57.30 a. = 0 + *t = 0 + 4.00*2.00 = 8.00 rad/s b. Linear speed ofP v = r * = 2.00 *8.00 = 16.00 m/s Linearacceleration a = r* = 2.00 *4.00 = 8.00 m/s2 c. angulardisplacement = (0* t + 0.5 * *t2) = 0 * 2.00 + 0.5 * 4.00 *2.002 = 8.00 rad = 8.00* 180 / = 458.600 Finalposition = 0 + = 57.3+458.6 = 515.900 Finalposition = 0 + = 57.3+458.6 = 515.900Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.