An object of mass 0.550 kg is lifted from the f loor to aheight of 3.50 m at a c
ID: 1724555 • Letter: A
Question
An object of mass 0.550 kg is lifted from the f loor to aheight of 3.50 m at a constant speed. How much work is done by the lifting force? How much work is done by the Earth on the object? What is the net work done on the object? What is the change in kinetic energy of the object? An object of mass 0.550 kg is lifted from the f loor to aheight of 3.50 m at a constant speed. How much work is done by the lifting force? How much work is done by the Earth on the object? What is the net work done on the object? What is the change in kinetic energy of the object?Explanation / Answer
The work done by the lifting force W = F*s = mg*h = 0.55kg*9.8*3.5m =18.865 J The work done by the earth is equal to mgh = 18.865 J The net work done W = 18.865J from law of conservation of energy the change in kinetic energy = potential energy so KE = 18.865J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.