The EV-1 electric car made use of storage batteries as its sourceof energy. The
ID: 1725311 • Letter: T
Question
The EV-1 electric car made use of storage batteries as its sourceof energy. The car is powered by 26 batteries, each 12V, 52Ah(amp-hours). Its mass is 1300kg. Assume the care is driven on levelroads at an average speed of 40km/hr, and the average force offriction + air resistance is 240N. Assume 100% efficiency andneglect any energy to accelerate. No energy is consumed when thevehicle is stopped because it doesn't need to idle.a.) determine the horspower required
b.) after approximately how many km would the batteries need to berecharged?
Explanation / Answer
a. Power P = Force(F) * velocity (v) F = 240 N, v = 40km/hr = 40 * 5 /18 = 11.11 m/s P = 240*11.11 = 2666.40 W Also 1hp = 746 W => P = 2666.40/ 746 = 3.574 hp b. Energy stored inbatteries E = n* V * I * t n = no.ofbatteries, V = Voltageof individualbattery, I = Current, t = time E = 26* 12 * 52 * 3600 = 5.84 *107 J Time over which thebatteries will bedischarged T = E/ P = 5.84 * 107 /2666.4 = 2.19 *104 s T = 2.19* 104 /3600 = 6.08 hr Distancecovered d = v* T = 40 *6.08 = 243.20 km.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.