The answer is given in the book, However I am notunderstanding how they come up
ID: 1725344 • Letter: T
Question
The answer is given in the book, However I am notunderstanding how they come up with this solution. I thought it was I=I" cos^2 (angle). Please help me tounderstand how they get 14 W/m Suppose that unpolarized light ofintensity 150 W/m2falls on the polarizer in the figure below, and the angle in the drawing is 30°. What is the light intensity reaching thephotocell? The answer is given in the book, However I am notunderstanding how they come up with this solution. I thought it was I=I" cos^2 (angle). Please help me tounderstand how they get 14 W/m Suppose that unpolarized light ofintensity 150 W/m2falls on the polarizer in the figure below, and the angle in the drawing is 30°. What is the light intensity reaching thephotocell?Explanation / Answer
Given :. Intensity of polarised light I = 150 W /m2 . = 30o . Intensity after passing through polariser is: . I1 = I / 2 = 150 / 2 = 75 W/ m2 . Intensity after passing through insert is : . I2 = I1 cos 2 . = 75 * cos2 30 = 56.25 W /m2 . Intensity after passing through analyser I3 =I2 cos 2 ( 90 - ) . = 56.25 * cos2 (60) = 14.06 W / m2 . Hope this helps u!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.