What is the kinetic energy of a 190 - kg satellite as itfollows a circular orbit
ID: 1725506 • Letter: W
Question
What is the kinetic energy of a 190 - kg satellite as itfollows a circular orbit of radius 7.0 x 106 m aroundthe Earth? (Mass of Earth = 6.0 x 1024 kg, G = 6.7 x10-11 N . m2/kg2) A.) 7.0 x 1010 J B.) 5.5 x 109 J C.) 8.0 x 1010 J D.) 7.5 x 1010 J E.) 6.0 x 109 J What is the kinetic energy of a 190 - kg satellite as itfollows a circular orbit of radius 7.0 x 106 m aroundthe Earth? (Mass of Earth = 6.0 x 1024 kg, G = 6.7 x10-11 N . m2/kg2) A.) 7.0 x 1010 J B.) 5.5 x 109 J C.) 8.0 x 1010 J D.) 7.5 x 1010 J E.) 6.0 x 109 JExplanation / Answer
Kinetic Energy is : . K.E = (1/2 ) mvo2 ; Where vo = Orbitalvelocity . We have : vo = GM/R = ( 6.7 x 10-11 * 6.0 x1024 kg )/ 7.0 x 106 m . = 7.578 * 103 m/s . Hence K.E = 0.5 * 190 * (7.578 * 103 )2 . = 5.455 * 109 J . = 5.5 * 109 J . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.