The shortest pipes used in organs are about 7.9 cm long. (a) Estimate the fundam
ID: 1725781 • Letter: T
Question
The shortest pipes used in organs are about 7.9 cm long. (a) Estimate the fundamental frequency of a pipe this longthat is open at both ends.(b) For such a pipe, estimate the harmonic number n of thehighest-frequency harmonic that is within the audible range. (Theaudible range of human hearing is about 20 to 20,000 Hz.)
The shortest pipes used in organs are about 7.9 cm long. (a) Estimate the fundamental frequency of a pipe this longthat is open at both ends.
(b) For such a pipe, estimate the harmonic number n of thehighest-frequency harmonic that is within the audible range. (Theaudible range of human hearing is about 20 to 20,000 Hz.)
Explanation / Answer
length L = 7.9 cm =0.079 m (a). Fundamental frequency f = v / 2L = 343 / ( 2 * 0.079 ) = 2170.88 Hz (b). For highest frequency F = 20000 Hz nf = 20000 Hz Highestharmonic number n = 20000 Hz / f =9.2128 SO, Required n = 9Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.