A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On topof this block is re
ID: 1725831 • Letter: A
Question
A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On topof this block is resting a 15.0-kg block, to which a horizontalspring is attached, as the drawing illustrates. The spring constantof the spring is 335 N/m. Thecoefficient of kinetic friction between the lower block and thetable is 0.620, and the coefficient ofstatic friction between the two blocks is 0.895. A horizontal force F is applied to thelower block as shown. This force is increasing in such a way as tokeep the blocks moving at a constant speed. At the point where theupper block begins to slip on the lower block determine thefollowing. (a) the amount by which the spring is compressed1 m
(b) the magnitude of the force F
2 N PLEASE PROVIDE STEPS! THANKS IN ADVANCE
Explanation / Answer
let us take lower block as 1 and upper blockas 2, then
m1 = 30.0 kg
m2 = 15.0 kg
k = 335 N / m
k = 0.620
s = 0.895
as shown in the figure when the force is applied tothe lower block the kinetic frictional force
Fk1 on the bottom block is givenby
Fk1 = k (m1 +m2) g
as a result static frictional force is applied on thetop block given by
Fs2 = s m2g
when we apply newtons second law to the bottom weget
F - Fk1 - k x = 0
and for the top block we get
Fs2 - k x = 0
(a)
so the amount by which the spring is compressed willbe
x = Fs2 / k
= sm2 g / k
= ............. m
(b)
the magnitude of the force F willbe
F = k x + Fk1
= k x + k(m1 + m2) g
= ................N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.