One mole of neon gas is heated from 357 Kto 424 K at constant pressure. (a) Calc
ID: 1725914 • Letter: O
Question
One mole of neon gas is heated from 357 Kto 424 K at constant pressure. (a) Calculate the energy Q transferredto the gas.J
(b) Calculate the change in the internal energy of thegas. J
(c) Calculate the work done on the gas. Note that neon has a molarspecific heat of c = 20.79 J/mol·K for a constantpressure process J (a) Calculate the energy Q transferredto the gas.
J
(b) Calculate the change in the internal energy of thegas. J
(c) Calculate the work done on the gas. Note that neon has a molarspecific heat of c = 20.79 J/mol·K for a constantpressure process J
Explanation / Answer
a. Energytransferred Q = m* c * T = 1 * 20.79 * (424 -357) = 1392.93 J b. Change in internalenergy U = m* cv * T cv = c/ = 20.79 /1.67 = 12.47 J/mol-K U = 1* 12.47 * (424 - 357) = 835.49 J c. According to firstlaw workdone W = Q - U = 1392.95 - 835.49 = 557.46 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.