A large, simple pendulum is on displayin the lobby of the United Nations buildin
ID: 1725981 • Letter: A
Question
A large, simple pendulum is on displayin the lobby of the United Nations building. If the pendulum is11.8 m in length, what is the least amount of time it takes for thebob to swing from a position of maximum displacement to theequilibrium position of the pendulum? (Assume that the accelerationof gravity is g = 9.81 m/s2 at the UNbuilding.) -------s A large, simple pendulum is on displayin the lobby of the United Nations building. If the pendulum is11.8 m in length, what is the least amount of time it takes for thebob to swing from a position of maximum displacement to theequilibrium position of the pendulum? (Assume that the accelerationof gravity is g = 9.81 m/s2 at the UNbuilding.) -------s -------sExplanation / Answer
Given that the length of pendulum is L = 11.8 m
acceleration of gravity is g = 9.81m/s2
------------------------------------------------------
Time period of pendulum is T = 2 (L/g)
= 6.89 s
time it takes for the bob to swing from a position ofmaximum displacement to the equilibrium position of thependulum is t = T/2 = 3.44 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.