Starting from rest, a disk rotates about its central axis withconstant angular a
ID: 1726052 • Letter: S
Question
Starting from rest, a disk rotates about its central axis withconstant angular acceleration. In 5.00 s, it rotates 36.1 rad.During that time, what are the magnitudesof (a) the angular accelerationand (b) the average angularvelocity? (c) What is the instantaneousangular velocity of the disk at the end of the 5.00s? (d) With the angular accelerationunchanged, through what additional angle (rad) will the disk turnduring the next 5.00 s?Explanation / Answer
a) = ½ t² => = 2 /t² = 2 * 36.1 / 5² = 2.888 rad/s² b) a = ? / ?t = 36.1 / 5 = 7.22 rad/s c) i = t = 2.888 * 5 = 14.44 rad/s d) = o t + ½ t² = 7.22 * 5 +½ 2.888 * 5² = 72.2 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.