A 1200kg car is moving on the freeway at 66.0mph. What is the magnitude of its m
ID: 1726183 • Letter: A
Question
A 1200kg car is moving on the freeway at 66.0mph. What is the magnitude of its momentum in SI units? What is the magnitude of its kinetic energy in SI units? If a 2400kg SUV has the same speed as the 1200kg car, how muchmomentum does it have? If a 2400kg SUV has the same speed as the 1200kg car, how muchkinetic energy does it have? A 1200kg car is moving on the freeway at 66.0mph. What is the magnitude of its momentum in SI units? What is the magnitude of its kinetic energy in SI units? If a 2400kg SUV has the same speed as the 1200kg car, how muchmomentum does it have? If a 2400kg SUV has the same speed as the 1200kg car, how muchkinetic energy does it have?Explanation / Answer
Mass of the car, M = 1200 kg Velocity of the car, V = 66 mph = 66 / 2.24 m/s = 29.5 m/s (a) Magnitude of the momentum, P = M V = 1200 *29.5 = 35400 kgm/s (b) Magnitude of kinetic energy, E = ( 1/2 ) MV2 = 0.5 * 1200 * 29.5 2 = 522150 J (c) Mass, M' = 2400 kg Magnitude of momentum, P' = M' V = 2400 * 29.5 = 70800 J (d) Magnitude of kinetic energy, E' = ( 1/2 ) M'V2 = 0.5 * 2400 * 29.52 = 1044300 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.