The equation of a transverse wave traveling along a very longstring is given by
ID: 1726313 • Letter: T
Question
The equation of a transverse wave traveling along a very longstring is given by y = 5.3sin(0.026x +3.4t), wherex and y are expressed in centimeters andt is in seconds. Determine the following values. (a) the amplitudeEnter anumber. 1 cm
(b) the wavelength
Enter anumber. 2 cm
(c) the frequency
Enter anumber. 3 Hz
(d) the speed
Enter anumber. 4 cm/s
(e) the direction of propagation of the wave 5 +x -x +y -y
(f) the maximum transverse speed of a particle in the string
Enter anumber. 6 cm/s
(g) the transverse displacement at x = 3.5 cm whent = 0.26 s
Enter anumber. 7 cm (a) the amplitude
Enter anumber. 1 cm
(b) the wavelength
Enter anumber. 2 cm
(c) the frequency
Enter anumber. 3 Hz
(d) the speed
Enter anumber. 4 cm/s
(e) the direction of propagation of the wave 5 +x -x +y -y
(f) the maximum transverse speed of a particle in the string
Enter anumber. 6 cm/s
(g) the transverse displacement at x = 3.5 cm whent = 0.26 s
Enter anumber. 7 cm Enter anumber. Enter anumber. Enter anumber. Enter anumber. 5 +x -x +y -y 5 +x -x +y -y 5 Enter anumber. Enter anumber.
Explanation / Answer
Given : . Equation of transverse wave is : . y= 5.3 sin(0.026x + 3.4t) . (a) Amplitude is : A = 5.3 cm . (b) We know that : . Wave length() = 2 / k = 2 /0.026 = 76.92 cm . (c) Freqency is : . f = / 2 = 3.4 /2 = 1.7 Hz . (d) Speed is : . v = * f = 76.92 * 1.7 = 130.76 cm /s . (e) Maximum speed is : . Vmax = A / = ----------- cm /s . (f) We have : . v = x / t ==> 130.76 = (3.5 cm - x) / 0.26 . ==> x = ----- cm . Solve the above . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.