Suppose the temperature of 4.70 L of ideal gas drops from 385 K to 275 K. (a) If
ID: 1727021 • Letter: S
Question
Suppose the temperature of 4.70 L of ideal gas drops from 385 K to 275 K. (a) If the volume remains constant and theinitial pressure is atmospheric pressure, find the finalpressure.4 Pa
(b) Find the number of moles of gas.
5 mol
any help would be appreciated! Suppose the temperature of 4.70 L of ideal gas drops from 385 K to 275 K. (a) If the volume remains constant and theinitial pressure is atmospheric pressure, find the finalpressure.
4 Pa
(b) Find the number of moles of gas.
5 mol
any help would be appreciated! (a) If the volume remains constant and theinitial pressure is atmospheric pressure, find the finalpressure.
4 Pa
(b) Find the number of moles of gas.
5 mol
any help would be appreciated!
Explanation / Answer
Given that the initial volume is V =4.70 L = 4.70*10-3 m3 Initial temperature is T1= 385K Final temperature is T2 = 275K --------------------------------------------------- atmospheric pressure is P1 = 1.013*105 Pa For ideal gas P1*V1 / T1 = P2*V2 / T2 P1 / T1 = P2/T2 (since V1 = V2 ) P2 = P1*T2 / T1 =-------*105 Pa From ideal gas equation N = P1*V1 / kT1 = --------- molecules where k = 1.38*10-23 J/K Then the number of moles is n = N / NA = --------- moles where NA = 6.022*1023 molecules/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.