A solid sphere is thrown on a horizontal plane in such a waythat initially it sl
ID: 1727981 • Letter: A
Question
A solid sphere is thrown on a horizontal plane in such a waythat initially it slips without rolling in a direction parellel tothe plane with a velocity v=22 m/s. If the coeffiecient of kineticfriction of the surface of the plane is 0.24 at which time themotion of the sphere becomes pure rolling? Does anyone know the formula for time when degree and mass isnot given???? A solid sphere is thrown on a horizontal plane in such a waythat initially it slips without rolling in a direction parellel tothe plane with a velocity v=22 m/s. If the coeffiecient of kineticfriction of the surface of the plane is 0.24 at which time themotion of the sphere becomes pure rolling? Does anyone know the formula for time when degree and mass isnot given????Explanation / Answer
v = 22 m/s. = 0.24, find time t when the sphere starts rolling, its speed is v' and we have v' =r translational motion: f = mg = ma = m(v - v')/t, so v - v' =gt, or v' = v - gt rotational motion: f*r = I* = I*/t, so mg*r =I/t, or r = mgr2t/I use I = 2mr2/5, = 5gt/2 v - gt = 5gt/2 t = 2v/(7g) = 2.67 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.