The figure below shows a spherical hollow inside a lead sphere ofradius R = 4.00
ID: 1728000 • Letter: T
Question
The figure below shows a spherical hollow inside a lead sphere ofradius R = 4.00 cm. The surface of the hollow passesthrough the center of the sphere and "touches" the right side ofthe sphere. The mass of the sphere before hollowing was M= 2.60 kg. With what gravitational forcedoes the hollowed-out lead sphere attract a small sphere of massm = 0.483 kg that lies at adistance d = 9.00 cm from the center of the lead sphere,on the straight line connecting the centers of the spheres and ofthe hollow?Explanation / Answer
in the given problem if the sphere wee notallowed the magnitude of the force it exerts on m would be F1 = G M m / d2 part of this force is due to material that isremoved we calculate the force exerted on m by a spherethat just fills the cavity, at the position of cavity, and subtractfrom the force of the solid sphere the cavity has a radius r = R / 2 the material that fills it has the same densityas the solid sphere that is Mc / r3 = M /R3 where Mc is the mass that fills thecavity so we get Mc = (r3 / R3)M =(R3 / 8R3) M = M / 8 the center of the cavity is d - r = d - (R / 2) so the force it exerts on m will be F2 = G (M / 8) m / [d - (R /2)]2 the force of the hollowed sphere on m willbe F = F1 -F2 = (G M m / d2) [1 - (1 / 8(1 - (R / 2d))2)] = ....... N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.