A 200 gram block, attached to the end of an ideal spring(horizontal) with force
ID: 1728375 • Letter: A
Question
A 200 gram block, attached to the end of an ideal spring(horizontal) with force constant k = 70 N/m, undergoes simpleharmonic motion with a maximum displacement of 5.0 cm from therelaxed position. Ignore any friction or air resistance.Compute the amplitude of oscillations. Compute the maximum speed of the block. At which position is the velocity of the block is themaximum? Compute the magnitude of the maximum acceleration of theblock.
Compute the amplitude of oscillations. Compute the maximum speed of the block. At which position is the velocity of the block is themaximum? Compute the magnitude of the maximum acceleration of theblock.
Explanation / Answer
Amplitude of oscillations A = 5 cm =0.05 m Force constant k = 70 N / m mass m = 200 g = 0.2 kg maximum speed V = A w = A [ k / m ] = 0.9354 m / s Velocity is maximim at equilibrium position Maximum accleration a= Aw ^ 2 = A ( k / m) = 17.5 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.